Luty 3rd, 2011 by Louis Cypherr

Prezenty z okazji świąt choinkowych bywają różne. Czasem są to kalesony, czasem modele do sklejania, a innym razem zestaw do wina.

Ja w ostatnie święta dostałem grzyba…… a konkretnie grzybnię pieczarek. Ucieszyłem się niezmiernie, gdyż już od dłuższego czasu chciałem mieć własne pieczarki i nosiłem się z zamiarem kupna grzybni.

Niedawno miałem pierwsze dwa zbiory i muszę powiedzieć, że takich smacznych pieczarek w życiu nie jadłem. Nie przypominają w niczym tego czegoś, co jest sprzedawane pod kryptonimem „pieczarka” w Tesco, czy w innych sklepach tego pokroju. Główną przyczyną jest pewnie fakt, że po wykręceniu z grzybni od razu trafiły do kuchni i na talerz. Nikt nie bawił się w przedłużanie i odświeżanie ich życia za pomocą ludwików i innych cudów jak to hipermarkety mają w zwyczaju. ;)

Sama uprawa jest banalnie prosta i wystarczy tylko wykonać kilka czynności opisanych w instrukcji. Otrzymaną w kartonie grzybnię przysypujemy ziemią z dołączonego woreczka (dla delikutasów bojących się, że się pobrudzą jest nawet załączona rękawiczka), podlewamy, przykrywamy folią i odstawiamy w temperaturze pokojowej. Po około tygodniu tuż pod powierzchnią ziemi powinna narosnąć grzybnia w postaci białego kożucha. Jeśli tak będzie, to karton z grzybnią odsłaniamy i przestawiamy w chłodne miejsce (10 – 20 st.) i czekamy na grzyby. :) Trzeba jedynie pamiętać o tym, aby podłoże było cały czas wilgotne. Zbyt mała wilgoć doprowadzi do wysuszenia owocników, a zbyt duża odetnie je od powietrza.

Po pierwszym wysypie przyjdzie czas na następne w okresach ok. 7 – 10 dni i tak podobno przez 6 tygodni. Nic, tylko zbierać przepisy na potrawy z pieczarek. ;)

W pierwszym zbiorze uzbierałem 0,5 kg:

3 dni później było drugie tyle. Obecnie rośnie drugi wysyp, który powinien być gotowy do zebrania na weekend. :)

Przy okazji oczywiście nie omieszkałem wykorzystać mojego nowego aparatu, a konkretniej funkcji zdjęć interwałowych. Zamontowałem go więc na statywie, ustawiłem interwał na 30 min. i zostawiłem tak na 88h. Po wszystkim gotowe klatki złożyłem do kupy za pomocą programu PhotoLapse. Oto efekt:

Nie pozostaje mi nic innego jak polecić wszystkim uprawę własnych pieczarek. Pracy naprawdę niewiele, a smak niepowtarzalny. Ja już teraz wiem, że gdy ta grzybnia się wyeksploatuje, niezwłocznie kupię następną. I następną… i następną… i następną……

Smacznego. :)

Podziel się na:
 • Facebook
 • Add to favorites
 • co-robie
 • email
 • Gadu-Gadu Live
 • MySpace
 • RSS
 • Twitter
 • Śledzik
 • PDF
 • Google Bookmarks
 • Blogger.com
 • Kciuk.pl
 • Reddit
 • Wykop

7 komentarzy do “Grzyb w pokoju.”

 1. Nie wiem czy grzybnia może się wyeksploatować. Na ścianach rosną w nieskończoność. Może za wczasu zamontuj pudełko na ścianie właśnie, zaoszczędzisz na okresowym kupowaniu grzybni ;)

  P.S. Ten plugin Wassup nadal nawala ;)
  Warning: preg_match() [function.preg-match]: Compilation failed: nothing to repeat at offset 1 in /home/domains/blog.louiscypherr.pl/public_html/wp-content/plugins/wassup/wassup.php on line 3954

  [Odpowiedz]

  Louis Cypherr Reply:

  Nie nie, na ścianie wylądują boczniaki. Do pieczarek to będę musiał przytaszczyć kawał jakiejś łąki albo coś… ;)

  Hmmmm, uwierz mi lub nie, ale u mnie naprawdę nie wyskakuje ten błąd. Próbowałem go znaleźć z FF, IE, Chrome i Opery i nic. Może masz w FF jakąś wtyczkę chroniącą prywatność, która blokuje WassUp?

  [Odpowiedz]

 2. Nie mam, teraz jak odświeżyłem, żeby zobaczyć czy jest odp (btw, przydałaby się wtyczka powiadamiająca o odpowiedni na maila, w końcu po coś się go podaje) to już nie ma tego błędu :)

  [Odpowiedz]

  Louis Cypherr Reply:

  Zrobione. Powinno działać. ;)

  [Odpowiedz]

  cancer Reply:

  Ale nie działa :)

  [Odpowiedz]

  Louis Cypherr Reply:

  Bo dla komentarzy sprzed zainstalowania wtyczki nie działa. Teraz przy wpisywaniu komentarza jest do zaznaczenia ptaszek z prośbą o przesyłaniu informacji o udzieleniu odpowiedzi i w tym momencie powinieneś dostać powiadomienie. :)

  [Odpowiedz]

 3. Teraz działa :)

  [Odpowiedz]

What do you think about?

FireStats icon Działa dzięki FireStats